2016-11-24 21:05:30

VUKOVAR – GRAD KOJI JE PLAKAO

Jedna od velikih tragedija koja je upisna u kolektivnu svijest hrvatskog naroda je žrtva koju su podnijeli hrabri branitelji i stanovnici grada Vukovara prije 25 godina. Njihove boli, patnje, ranjavanja i smrti omogućili su svima nama u našoj Domovini da danas imamo slobodu i neovisnost.

U spomen na stradanja Vukovara i Škabrnje tog 18. studenog 1991., učenici i učitelji naše škole, razne sportske i kulturne udruge i grad Trilj, večer uoči tragične obljetnice zapalili su stotine svijeća.

Pred školom su svijeće gorjele u obliku vučedolske golubice, na padini parka, prema Cetini, svijećama je bio ispisan Vukovar i ocrtavao se vodotoranj, a na šetnici prema mostu gorjelo je srce s križem u sredini. Sve to su složili i zapalili učenici sa svojim učiteljima.

U svečanoj povorci s upaljenim svijećama, svi zajedno, uputili smo se od mosta do kipa sv. Mihovila gdje je župnik predvodio molitvu za sve poginule branitelje i civile Domovinskog rata. Nakon molitve slušali smo prigodni recital u kojem su sudjelovali učitelji i učenici te crkveni zbor.

Učitelji nižih razreda, učitelji hrvatskog jezika, povijesti i likovne kulture i vjeroučitelji priredili su zajedno sa svojim učenicima prigodne panoe u školama i dva prigodna programa u kino dvorani na samu 25. godišnjicu sjećanja na žrtvu Vukovara 18. studenoga  2016.

Učenici od 1. do 4. razreda dostojanstveno su odslušali himnu i poslije desetominutnog dokumentarca o Vukovaru iz tog vremena izrecitirali i otpjevali različite domoljubne pjesme te otplesali simboličnu koreografiju uz pjesmu Stoji grad.

U njima su opjevali mladog ratnika, sjetili se ukradenog djetinjstva mladih Vukovaraca te njihovih očeva koji su se borili za domovinu i rijeke prolivenih suza. Učenici su između ostalog donijeli svoje darove za Vukovar. Neke od tih pjesama napisali su učitelji i učenici kao i dramu koju su odigrali učenici u višim razredima.

Na istom mjestu, poslije nastave, 300-tinjak učenika viših razreda i njihovih učitelja nakon odsvirane himne poslušali su dvije učenice koje su pročitale domoljubne pjesme istog naziva „Vukovar“. U njima je jakim pjesničkim slikama dočarano razaranje toga grada i rađanje novog grada iz pepela. Deset učenika sedmog razreda izvelo je dramu Vukovar – grad koji je plakao.

Radnja drame započinje u gradu Vukovaru neposredno prije rata dvojicom dječaka kojima je jedina briga matematika i nogomet, a nastavlja se ratnim stradanjima koja su Vukovar i Vukovarci proživjeli tijekom 87 dana opsade i granatiranja.

Istinita svjedočanstva Željke, Anite i Martine kao djece koja su bila žrtve rata isprepletena su dramskom radnjom u kojoj susrećemo majku s dvoje djece koja ih pokušava sačuvati od pogibije i tri prijateljice kojima je prekinuta radost mladenačkog života. Dvije djevojčica u vukovarskim su ratnim stradanjima izgubile svoje najdraže. Svi se oni, između sebe, pokušavaju hrabriti u tim strašnim trenutcima. Cijela drama popraćena je videom i zvučnim efektima.

 

Na kraju drame izrečena je poruka svima nama kako Vukovar NE SMIJEMO ZABORAVITI!

 


Osnovna škola Trilj