2020-06-12 20:54:32

Učenici OŠ Trilj u eTwinning projektu Ne plastičnim vrećicama

 Učenici OŠ Trilj u eTwinning projektu Ne plastičnim vrećicama

Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, u OŠ Trilj provedena je završnica eTwinning projekta Ne pastičnim vrećicama.

Projektu Ne plastičnim vrećicama priključili su se na početku nastavne godine učenici 1. a razreda OŠ Trilj i učiteljica Ana Ćaleta.  O projektu su obavijestili roditelje i nakon njihove suglasnosti projekt predložili za Školski kurikul. Školski odbor je odobrio prijedlog i krenulo se u realizaciju.

Nakon provedene razredne ankete, proučavanja situacije u okolišu, edukacije o štetnosti plastičnih vrećica, odlučili su se na zamjenu plastičnih vrećica platnenim.

Rezultate istraživanja prikazali su javnosti i projektu su se priključili PŠ Velić s učiteljicom Sandrom Bešlić, PŠ Vojnić s učiteljicom Anom Katić, OŠ Stjepan Radić iz Tijarice i učiteljica Dušanka Babić, KD Trilj i Udruga žena Triljanke.

 

U vrijeme projekta 100 dana škole učenici 1.a podijelili su 100 anketnih listića učenicima od 1. do 4. razreda u matičnoj školi. Ankete su potvrdile korištenje velikog broja plastičnih vrećica i želju učenika da se uključe u akciju šivanja platnenih vrećica za Dan planeta Zemlje na razini škole i lokalne zajednice. Nažalost akcija nije sprovedena zbog nastave na daljinu i pandemije u to vrijeme.

 

Nakon povratka u školu učenici 1.a odlučili su nastaviti s projektom. Za početak su crtali i pisali ekološke poruke na satu likovne kulture, a zatim i na samim vrećicama koje će koristiti u svakodnevnom životu. Obavijestili su udruge lokalne zajednice o svojim namjerama šivanja vrećica 5. lipnja na Svjetski dan zaštite okoliša. Ostvarili su suradnju na način da su dobili materijale za platnene vrećice, a jedan dio vrećica su donirali roditelji. Vrećice su šivale stalne vanjske suradnice u školskim projektima Brankica Marinović i Ksenija Klarić, Vesna Šušnjara te učiteljice Dušanka Babić i Zdenka Sarić.

 

Učenici su maštovito oslikali platnene vrećice, učili su šivati i ušili aplikacije. Vrećice su ponosno ponijeli kućama. Potaknuti akcijom odlučili su na sličan način napraviti vrećice i svojim bližnjima.

Posljednji nastavni tjedan provest će anketu u kojoj će ispitati koliko je projekt Ne plastični vrećicama, i prezentacija projekta u javnosti, pridonio smanjivanju broja plastičnih vrećica u domaćinstvima.

Citat s eTwinninga o projektu Ne plastičnim vrećicama:

Namjena projekta je potaknuti učenike da istraže štetnost laganih plastičnih vrećica na okoliš. Projekt podupire razvoj svijesti učenika o odgovornosti pojedinca prema okolišu i budućim generacijama. Istraživačkim aktivnostima učenici će provesti inicijalno stanje među učenicima svoje škole i njihovim obiteljima glede učestalosti uporabe plastičnih vrećica u domaćinstvima. Različitim aktivnostima učit će o štetnosti uporabe plastičnih vrećica, educirati svoje vršnjake, roditelje kao i lokalnu zajednicu o štetnosti uporabe laganih plastičnih vrećica na okoliš te provesti finalno stanje osviještenosti učenika i njihovih obitelji o štetnosti uporabe laganih plastičnih vrećica. Tijekom rada zamijenit će korištenje plastičnih vrećica prihvatljivim platnenim vrećicama osobnog dizajna. Istraživačkim aktivnostima učenici će steći znanja, vještine (kritičko mišljenje, inovativnost, sposobnost rješavanja problema, poduzetnost), spoznaje o nužnosti održivog upravljanja prirodnim dobrima (važnost dobronamjernoga djelovanja prema prirodi). Navedenim projektom učenik se priprema za prikladno djelovanje u društvu radi postizanja osobne i opće dobrobiti.’









Osnovna škola Trilj